Psychologiczne przyczyny problemów z poczęciem dziecka
W wielu związkach przychodzi czas kiedy partnerzy czują się gotowi do powiększenia rodziny i podejmują starania o dziecko. Na początku jest ekscytacja, wyczekiwanie i nadzieja, ale coraz częściej w społeczeństwie spotykamy się z sytuacją kiedy mija kolejny miesiąc i na teście wciąż widnieje jedna kreska. Wtedy najczęściej zaczyna się etap specjalistycznych badań, pojawia się smutek, pytania „co jest ze mną nie tak, a może z partnerem, partnerką?”. To trudny czas, który może powodować wiele napięć między partnerami.
Czasami okazuje się, że istnieje rzeczywista medyczna przyczyna trudności z zajściem w ciążę, jednak często okazuje się, że z medycznej strony zajście w ciążę powinno być możliwe, a podejmowane próby mimo wprowadzenia różnych medycznych metod wspomagających kończą się niepowodzeniem. Wiele par przechodzi wówczas bardzo trudne chwile, mogące prowadzić do kryzysów w związku, niektórzy się poddają, inni walczą poszukując nowych metod leczenia niepłodności.
Może pomóc wtedy spojrzenie na siebie jako na całość, zobaczenie, że oprócz ciała jest jeszcze psychika i nie można tych dwóch części rozpatrywać osobno. Jest udowodniona ścisła zależność między wystąpieniem wielu chorób tj. choroby układu trawiennego, alergie, astma, zapalenie stawów, nowotwory, a sposobem funkcjonowania psychicznego człowieka. Udowodniony jest też wpływ emocji na płodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, u ok 25% par zgłaszających się do klinik niepłodności stwierdza się przyczyny psychogenne, dlatego też często można tam korzystać z pomocy psychologa i psychoterapeuty.
Warto spojrzeć w głąb siebie i zadać sobie pytanie: „co takiego blokuje moje ciało i uniemożliwia poczęcie dziecka, mimo to, że świadomie bardzo tego chcę”.
Czasami te blokady są głęboko ukryte w nieświadomości, mają związek z traumami, lub różnymi własnymi trudnymi doświadczeniami, oraz wspomnieniami i potrzebna jest pomoc psychoterapeuty w odkryciu i przepracowaniu ich, ale też często już po krótkim zastanowieniu się, lub rozmowie można odkryć co tak naprawdę blokuje ciało.
Niektórzy mają wątpliwości „jak psychika może mnie blokować, przecież tu chodzi o połączenie się dwóch komórek?”. Napięcie jakie powodują różne procesy psychiczne ma ogromny wpływ między innymi na układ immunologiczny człowieka i tak np. organizm kobiety może produkować przeciwciała przeciwko plemnikom, które będą zwalczane jako antygeny; osłabiony stresem układ odpornościowy może utrudniać zagnieżdżenie się zarodka. Napięcia wpływają na układ nerwowy i hormonalny, zaburza to pracę min. przysadki mózgowej odpowiedzialnej za jajeczkowanie. Odpowiadając na pytanie: aby te dwie komórki mogły się połączyć, w ciele i umyśle musi zajść wiele wzajemnie zależnych procesów stwarzających im odpowiednie ku temu warunki.
Najczęstszymi czynnikami powiązanymi z niepłodnością i mającymi na nią wpływ są stresy, które mogą mieć wiele źródeł i dotyczyć różnych obszarów np. relacji z partnerem: brak poczucia bezpieczeństwa w związku, zawodowego; stresy związane z pracą, branie zbyt wielu obowiązków itp. Innymi przyczynami powodującymi stałe napięcie są traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa, toksyczne, nieprawidłowe relacje z rodzicami, brak akceptacji dla samego siebie, brak akceptacji swojej kobiecości, oraz rożnego rodzaju lęki i obawy przed dorosłością, odpowiedzialnością za drugiego człowieka, zależnością. Bardzo utrudnione jest zajście w ciążę u osób z depresją i nerwicami.
Również nie sprzyja długotrwałe staranie się o dziecko, powoduje to napięcia i konflikty w parze, często powodując, że seks staje się nie częścią udanej relacji z partnerem, a zaczyna być traktowany jako narzędzie, które zawodzi.
Jak widać, oprócz czysto fizjologicznego wymiaru, jest wiele czynników mających wpływ na to czy dojdzie do zapłodnienia, do prawidłowego zagnieżdżenia się i potem również do utrzymania się i rozwoju ciąży. Tylko od nas zależy, czy i jak bardzo wnikliwie chcemy przyglądać się sobie i przyczynom naszych problemów i na jakim poziomie jesteśmy gotowi je rozwiązywać. Zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów psychoterapeutów, psychologów, lub seksuologów.
Anna Bernatowska